1. איזה חוג? בחירת החוגים היא המקום שאנחנו יכולים לפתח אצל הילדים את מיומנות הבחירה. לאפשר להם ללמוד על נטיות לבם, כישוריהם וחוזקותיהם, ובהתאם לכך להחליט.

2. ומה עם הדעה שלי? אם מאוד חשוב לי שהילד ילמד לנגן על גיטרה או יילך לחוג כדורסל, השאלה מאיפה זה מגיע. חשוב להיות במקום של להגשים את החלומות שלנו בעזרת הילדים; חיוני להתפתחותם התקינה שנדע לעשות את ההפרדה בינינו לבינם וניתן להם לפתח את תחומי העניין שלהם.

3. ואם חשוב לי שהוא יילך לחוג ספורט? אם זה בא ממקום של ערך - לשלב פעילות גופנית כחלק מאורח החיים ואנחנו נוהגים כך גם ביומיום שלנו, סבירות גבוהה שהילד יאמץ את הערך הזה - באופן המתאים לו. נסביר לו שחשוב לנו שיבחר חוג ספורט, אבל ניתן לו חופש בחירה בין כדורסל, היפ הופ, ג`ודו וכן הלאה.

4. ואם אח שלו מתאמן בדיוק באותו ענף? מצד אחד, אנחנו לא רוצים לעודד תחרות בין אחים, ומצד שני, אנחנו לא רוצים לעודד בלעדיות. שלא יקרה מצב שאם יעל לומדת דרמה, אסור גם לאחותה סיון ללמוד דרמה, כי זה "התחום של יעל". אם הילד בוחר בתחום של אחיו, אין סיבה שלא נעודד אותו.

5. ואם הוא רוצה לפרוש? ייתכן שהחוג לא מוצא חן בעיני הילד מסיבות שונות (התחום, המדריך, הילדים...) וייתכן גם שהילד לא רגיל להתמיד. בעולם השופע גירויים מתחלפים, קשה ללמד את הילדים להתמיד. חשוב לבדוק מדוע הילד רוצה לפרוש, ואם זה עניין המחויבות - אפשר לסכם איתו מראש למשל שמנסים פרק זמן מסוים (למשל שלושה חודשים) לפני שעוברים לנסות משהו אחר.

6. כמה זה עולה? אם התקציב שלנו מוגבל, נהיה גלויים איתם ונפרוס בפניהם האפשרויות, למשל, כל ילד יכול לבחור שני חוגים. ואגב תקציב: שימו לב לתוספות שונות, למדיניות ביטולים, להנחות לאחים ועוד.

7. לקנות או לא לקנות? תלבושות ואביזרים נלווים הדורשים השקעה כספית נוספת, אפשר בהתחלה להשאיל או לקנות יד שנייה במחיר סמלי. נסביר לילד שאם הוא יראה שהוא משקיע ורציני בתחום – נהיה מוכנים להשקיע ולרכוש לו את האביזרים הנדרשים.

8. איפה זה נמצא? לג`נגל בין שלושה מקומות שונים מדי ערב זו משימה מתישה עד בלתי אפשרית. גם אם אנחנו סומכים על זה שנעשה קאר-פּוּל עם הורים אחרים, זה לא תמיד מסתדר. ברישום לחוגים כדאי לחשוב גם על הנוחות שלנו, ולכן כשכל החוגים מרוכזים במקום אחד (כמו מתנ"ס) זה פתרון מעולה.

9. ואם לדעתי הוא ממש לא מוכשר לזה? חוג לא אמור להיות מקום שבו מצטיינים או גורפים פרסים. זה יכול להיות ערך מוסף, אבל זו אינה המטרה. המטרה של חוג היא הנאה. רצוי להוריד את הלחץ של התחרותיות מהחוגים, יש לילדים מספיק תחרותיות במערכת החינוך.

10. ואם הוא לא רוצה שום חוג? אז לא חייבים. חוגים הם פעילות לשעות הפנאי, וגם לילדים מגיע, כמו לנו, לבחור את פעילות הפנאי שלהם. יש ילדים שמעדיפים לבלות עם חברים, עם האחים שלהם, איתנו ההורים, או רק רוצים קצת שקט עם עצמם אחרי יום ארוך שבו היו עם ילדים נוספים. וזה ממש ממש בסדר.
 
קבוצת ההורים הבאה של מכון אדלר תיפתח במתנ"ס צורן ב-19.8.19 לפרטים:   ?https://lp.vp4.me/r4q7